Czy stracimy tylko pracę, czy może coś więcej

Charlescape

Jakiś czas temu Toread zamieścił na swoim blogu bardzo interesującą notkę. Nie jest to zresztą nowość, co można łatwo sprawdzić, poprzez lekturę. W każdym razie notka, oraz komentarze pod nią, dały mi do myślenia. Sporo czasu to trwało, ale postanowiłem się wreszcie podzielić efektami tych dni, czy też tygodni, w których temat do mnie powracał.

Tutaj uwaga: dalsze czytanie nie ma sensu, bez zapoznania się z tym, co napisał Toread.

Zgadzam się – nie widzę żadnego sensownego rozwiązania poza koncepcją bezwarunkowego dochodu podstawowego. Nie potrafię sobie wyobrazić innego modelu, w którym powszechny jest brak pracy. Nie ze względu na inne uwarunkowania, ale właśnie przez wyeliminowanie z większości (o ile nie wszystkich) procesów produkcyjnych (również dóbr, nazwijmy je, niematerialnych, kulturalnych) człowieka. Ogniwa najbardziej zawodnego. Choroby, brak motywacji, problemy osobiste, powodów, dla których może spaść nasza wartość w kontekście ekonomicznym. Wierzę, że to bardzo prawdopodobny scenariusz.

Powiem szczerze…

View original post 587 słów więcej

7 thoughts on “Czy stracimy tylko pracę, czy może coś więcej

 1. To jednak bardzo jednostronny punkt widzenia, i z niego wynika w zasadzie nieuzasadniony strach. Jak zwykle zakłada się, że wszystko przewidzieliśmy. Przykładowo jednak, kto przewidział, jak wpłynie internet na gospodarkę, oraz wszystko inne? Niewielka, zapomniana garstka; dla większości było zaskoczenie i szok. Obecnie poruszamy się po bardzo chaotycznym terenie – nic już nie jest pewne, tak jak było np. w średniowieczu. Informacja przemieszcza się błyskawicznie, podobnie komunikacja. Tworzymy nową cywilizację, ale większość nie jest tego faktu świadoma (i nie będzie, dopóki nie spojrzą w przeszłość – a raczej ktoś za nich tego nie zrobi). Nowy pomysł, zmiana, innowacja może ponownie poruszyć fundamenty całej gospodarki i cywilizacji, może w bardziej rewolucyjny sposób, niż ktokolwiek jest w stanie przewidzieć. Z tego względu snucie tego, co będzie za 10, 20 a tym bardziej 40 lat nie ma sensu. Sens widzę w czymś innym: pozostaniu elastycznym i trzymaniu oczu szeroko otwartych – a znajdziemy się łatwo w (przypadkiem) elitarnej częsci udzkości.

 2. „Zakupy przez internet – z dowozem – są szybkie, wygodne, łatwe.”

  No fajnie, tylko na każdą kasjerkę, która straci przez to pracę przypada jeden kierowca, który pracę zyska, bo zakupy trzeba przecież jakoś przywieźć.

  50 lat temu też byliśmy pewni, że za chwilę skolonizujemy inne planety, bo przecież właśnie polecieliśmy na Księżyc. Minęło 50 lat i co? I pstro. Tak samo będzie z wizją wszechobecnych maszyn zastępujących ludzi (nota bene takie wizje świata pełnego robotów też pojawiły się już ładnych kilkadziesiąt lat temu). Za 50 lat świat będzie wyglądał inaczej niż teraz, ale nie da się sensownie powiedzieć jak.

 3. Polecam do przeczytania w temacie:
  „Limes Inferior” Zajdla
  „Powrót z gwiazd” Lema

  Rozważam ten temat często i wg tego, co ostatnio dominuje w moich poglądach, w momencie krytycznego wzrostu automatyzacji i jednoczesnego spadku zatrudnienia, nastąpi kryzys społeczny – moje obawy dotyczą kumulacji dostępu do rozdziału dóbr podstawowych w rękach, nazwijmy to, magnatów technologicznych.

  Ale tak czy inaczej, potem musi dojść do uniezależnienia od pieniądza. Lem ładnie to przewidział właśnie w „Powrocie z gwiazd” – wszystkie podstawowe potrzeby człowieka są zapewnione bez transakcji. Praca może – jak u Zajdla – stać się przywilejem, albo – jak u Lema – takim unowocześnionym hobby.

  Ciekawa jestem, jak będzie naprawdę – w tej chwili sądzę, że sensu nie ma nawet gromadzenie środków pod jakąkolwiek postacią, czy to złota, czy kamieni szlachetnych. Liczy się jedynie nauka i podążanie za postępem technologicznym.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s