Ile można zmieścić w 64 kilobajtach?

Nie pomyliłem się, piszę o kilobajtach. Młodszym czytelnikom przypomnę, że kiedyś, dawno temu były dyskietki. Żeby nie cofać się za daleko dodam, że te wykorzystywane w pecetach miały oszałamiającą pojemność 360kb, potem pojawiły się wersje, na których mieściło się 1,2 megabajta, by finalnie dojechać do 1,44mb.

Prawdopodobnie nie zmieściłaby się na tym żadna współczesna piosenka w mp3, ani fotka z apratu. Piszę prawdopodobnie, bo zaraz ktoś mi napisze, że owszem, jak się wytnie i pogorszy jakość, to się da. A nie o to przecież chodzi. Generalnie będzie o demoscenie, bo właśnie zobaczyłem dwa materiały wideo, o których napisać trzeba.

Co to demoscena już pisałem. W skrócie –  hakerzy i crackerzy tworzyli specjalne intra, które pojawiły się przed uruchomieniem pirackiej wersji programu. Od prostych animacji szybko stawały się one coraz ciekawszymi i dłuższymi animacjami. Z rywalizacji na najlepsze intro narodziła się demoscena. I żyje ona do dziś.

W czasach, gdy podstawowym nośnikiem były dyskietki chodziło o to, by upchać jak najlepszą grafikę i dźwięk na ograniczonej ilości miejsca. Teraz ludzie stawiają sobie podobne wyzwania. Dwa filmy, które znajdziecie poniżej łączą trzy cechy:

 • zostały zaprezentowane podczas Revision Party 2012
 • obydwa to wykonywalne pliki
 • zajmują mniej niż 64kb

Jak się okazuje, 64k to w ogóle cała kategoria podczas spotkań demoscenowych. W konkursie startują dema, których plik wykonywalny zajmuje mniej niż wspomniana wcześniej wielkość. Wygrywa to, które zrobi na sędziach najlepsze wrażenie. Skąd się w ogóle wzięło to ograniczenie? Dawno temu, były pliki o rozszerzeniu .com (command file). W plikach tego typu znajdowały się instrukcje dla systemu operacyjnego. Maksymalna wielkość wynosiła właśnie 64kb.

Pierwsze intro tego typy przygotowała w 2000 roku grupa fr-08.

I cóż więcej powiedzieć… pozostaje podziwiać zdolności koderów i artystów, którzy w niewyobrażalnie małej ilości miejsca potrafią stworzyć takie animacje.

4 thoughts on “Ile można zmieścić w 64 kilobajtach?

 1. Kategoria Intro 64kB ma charakter raczej głównie tradycyjny i ustalony arbitralnie, tudzież ‚głosem ludu’, niż jakimikolwiek konkretnymi przesłankami (nawiązanie do plików .com).

  I istnieje niemal od zawsze (na większości platform, gdzie to ma sens). Grupa Farbraush pionierem tu na pewno nie jest, natomiast ich prace zwykle stały na wysokim poziomie.

  Co do sędziów, to owszem, lecz są nimi uczestnicy party (wszyscy) mający prawo do oddania swojego głosu na dowolną, prezentowaną w oficjalnym konkursie, produkcję scenową.

  – To wszystko tak gwoli uścislenia, bo Wikipedia nie jest specjalnie dobrym źródłem informacji w tym temacie – lepiej zdać się na portale stricte scenowe.

 2. Jeśli 64kB to niewyobrażalnie mała przestrzeń, to polecam wyguglać elevated by rgba – to jest produkcja zmieszczona w czterech kilobajtach. 4K intros to jest dopiero urywająca głowę kategoria :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s