Drodzy gracze, zróbmy coś z tym fatalnym reportażem

Wiecie co, możemy coś razem zrobić w sprawie tego badziewnego materiału o Europejskim Festiwalu Gier Komputerowych w Krakowie. Mogliście o nim przeczytać u mnie na blogasku, mogliście w branżowych mediach. Proponuję wysłać listy do redakcji TVP Kraków. W końcu to stacja finansowana z naszych pieniędzy, a mi się nie podoba, że kasa idzie na takie gnioty.

Skąd pomysł? Z Facebooka. W dyskusji o tym, czy warto pisać o takich badziewiach jednocześnie je reklamując, wyszło na to, że faktycznie, poza opisaniem sprawy nic więcej się nie wydarzy. A to głupie, bo możemy przynajmniej wysłać maila do redakcji i powiedzieć jej, że nam się takie coś nie podoba.

Nie wiem, czy odniesie to jakiś skutek, ale przynajmniej będę wiedział, że coś zrobiłem. I proponują Wam to samo. Powiedzcie o tym znajomym, dajcie znać na swoich stronach/blogach.

Mój mail, który możecie przeczytać poniżej wysłałem na adres: sekretariat.krakow@tvp.pl.

Treść poniżej. Możecie wykorzystywać całość, wybrane części, modyfikować – tym razem chodzi o efekt.

Szanowni Państwo,

piszę w sprawie reportażu „Europejski Festiwal Gier Komputerowych w Krakowie” Wojciecha Hyli wyemitowanego przez Państwa stację. Jestem zarówno zdziwiony, jak i oburzony wydźwiękiem tego materiału.

http://www.tvp.pl/krakow/aktualnosci/rozmaitosci/europejski-festiwal-gier-komputerowych-w-krakowie/7470508/europejski-festiwal-gier-komputerowych-w-krakowie/7471655

Po pierwsze absolutnie nie można się z niego dowiedzieć czym jest Europejski Festiwal Gier Komputerowych w Krakowie, co na nim się wydarzyło, dlaczego warto informować o nim widzów. Nie ma ani słowa o prelegentach, programie czy temacie tej konferencji. Materiał ma ZEROWĄ wartość informacyjną. Już samo to powinno wystarczyć do niewpuszczenia go na antenę. Niestety, dalej jest jeszcze gorzej.

Pan Wojciech Hyla w materiale dość mocno forsuje tezę o szkodliwości gier. W materiale przedstawiono temat wybitnie jednostronnie. Wypowiedzi uczestników festiwalu zostały odpowiednio dobrane pod wymowę materiału, nie dano nikomu szansy obrony i zaprezentowania odmiennego stanowiska. Po maratonie opowieści o o zwyrodnieniach kręgosłupa i nadgarstków, problemach z pęcherzem ilustrowanymi ujęciami mordowania, i przemocy i pokazywaniu graczy jako uzależnionych psychopatów pojawia się jedno małe wspomnienie o tym, że być może gry potrafią pomóc chorym na Alzheimera.

Jednym słowem mamy do czynienia z materiałem propagandowym promującym zafałszowany obraz rzeczywistości.

Wracając do Festiwalu Gier – była to bardzo ciekawa impreza, bo spotkali się ta zarówno ich twórcy, jak i biznes. Mówiono o zarządzaniu projektami, przekazywano tajniki zawodu, prowadzono rozmowy z absolwentami zainteresowanymi pracą w branży. Słowem – była to nie tylko świetna promocja dla miasta, ale też i event, dzięki któremu w Państwa regionie mogą pojawić się nowe miejsca pracy i firmy.

Pokazywana w państwa materiale gra – Wiedźmin 2, została wybrana na prezent dla prezydenta Obamy przez nasz rząd. Polskie produkcje z tej branży to w zasadzie jedyne produkty, które konkurują na równych prawach z zachodnimi tytułami. Nie udaje się to filmom, muzyce i innym dotowanym gatunkom sztuki. Stąd i moje oburzenie, że za pieniądze abonentów produkowane są tak nisko jakościowe materiały.

Uważam, że przeprosiny albo sprostowanie jest tu jak najbardziej na miejscu. A jeżeli problemem jest brak merytorycznej wiedzy, to z chęcią wyjaśnię panu Hyli jak wyglądają współczesne gry wideo, jakie są ich zalety, jakie niosą ze sobą zagrożenia.

PS No proszę, źle spisałem nazwisko ze słuchu. Wysłałem poprawną wersję wraz z przeprosinami za pomyłkę. Zobaczymy, czy ktoś się do mnie odezwie.

30 thoughts on “Drodzy gracze, zróbmy coś z tym fatalnym reportażem

 1. I jak? Pojawił się jakiś odzew? Bo czuję, że tego ‚TVP’owskiego’ betonu głową nie przebijesz;/.

  • Być może nie przebiję, ale będę przynajmniej wiedział, że coś zrobiłem. W każdym razie – jest weekend, poczekam co się wydarzy w tygodniu

 2. Jesteś wielki ziom !!! masz moje 100% poparcie, jak będzie możliwość pomocy pisz ! zrobię co w mojej mocy : ) dzisiaj dopiero to zobaczyłem, a Ty już działasz szacun !

 3. Mail poszedł :D Wielkie dzięki, że zwróciłeś uwagę na Ten twór TVP.
  Może zamiast o grach będą wyjaśniać polskie anomalie na autostradach ;)

  Jeszcze raz Wielkie Dzięki i szacun.

 4. Jestem nowy na Twoim blogu ale maila wysłałem. Dla zasady. Raczej nie spodziewam się po nich żadnej reakcji.

 5. Poszło przez fejsacza w obieg :P Osobiście to mnie denerwują tacy idioci jak autor tego reportażu bo pisałem pracę licencjacką o nauczaniu słownictwa z wykorzystaniem gier, a tu koleś robi z nich sieczkę piorącą mózg i przekształcającą ludzi w psychopatów. Osobiście sam się wychowałem na brutalnych grach z czasów kiedy nie istniał system klasyfikacji wiekowej PEGI i jakoś nie morduję ludzi na ulicach i psycholem nie jestem. Ja bym się domagał zwolnienia takiego osobnika jak Hyla z zajmowanej posady bo jest niekompetentny w swoim działaniu a reportaż który stworzył to nawet nie reportaż tylko wymiociny. Na dodatek nie umie poprawnie zatytułować albumów ze zdjęciami na swym profilu fejsowym. To ma być dziennikarz? Który wujek ci tą posadę załatwił?

 6. Maila powinno się wysłać także do Rady Etyki Mediów, bo to jest skandaliczne.

  ryszard.bankowicz@radaetykimediow.pl
  helena.kowalik@radaetykimediow.pl
  barbara.markowska@radaetykimediow.pl

  Lekko zmieniona wersja listu (skierowana do Rady a nie TVP):

  Szanowni Państwo,

  piszę w sprawie reportażu stacji TVP Kraków „Europejski Festiwal Gier
  Komputerowych w Krakowie” Wojciecha Hyli. Jestem zarówno zdziwiony,
  jak i oburzony wydźwiękiem tego materiału.

  http://www.tvp.pl/krakow/aktualnosci/rozmaitosci/europejski-festiwal-gier-komputerowych-w-krakowie/7470508/europejski-festiwal-gier-komputerowych-w-krakowie/7471655

  Po pierwsze absolutnie nie można się z niego dowiedzieć czym jest
  Europejski Festiwal Gier Komputerowych w Krakowie, co na nim się
  wydarzyło, dlaczego warto informować o nim widzów. Nie ma ani słowa o
  prelegentach, programie czy temacie tej konferencji. Materiał ma
  ZEROWĄ wartość informacyjną. Już samo to powinno wystarczyć do
  niewpuszczenia go na antenę. Niestety, dalej jest jeszcze gorzej.

  Pan Wojciech Hyla w materiale dość mocno forsuje tezę o szkodliwości
  gier. W materiale przedstawiono temat wybitnie jednostronnie.
  Wypowiedzi uczestników festiwalu zostały odpowiednio dobrane pod
  wymowę materiału, nie dano nikomu szansy obrony i zaprezentowania
  odmiennego stanowiska. Po maratonie opowieści o zwyrodnieniach
  kręgosłupa i nadgarstków, problemach z pęcherzem ilustrowanymi
  ujęciami mordowania, i przemocy i pokazywaniu graczy jako
  uzależnionych psychopatów pojawia się jedno małe wspomnienie o tym, że
  być może gry potrafią pomóc chorym na Alzheimera.

  Jednym słowem mamy do czynienia z materiałem propagandowym promującym
  zafałszowany obraz rzeczywistości.

  Wracając do Festiwalu Gier – była to bardzo ciekawa impreza, bo
  spotkali się ta zarówno ich twórcy, jak i biznes. Mówiono o
  zarządzaniu projektami, przekazywano tajniki zawodu, prowadzono
  rozmowy z absolwentami zainteresowanymi pracą w branży. Słowem – była
  to nie tylko świetna promocja dla miasta, ale też i event, dzięki
  któremu w regionie mogą pojawić się nowe miejsca pracy i firmy.

  Pokazywana w materiale gra – Wiedźmin 2, została wybrana na prezent
  dla prezydenta Obamy przez nasz rząd. Polskie produkcje z tej branży
  to w zasadzie jedyne produkty, które konkurują na równych prawach z
  zachodnimi tytułami. Nie udaje się to filmom, muzyce i innym dotowanym
  gatunkom sztuki. Stąd i moje oburzenie, że za pieniądze abonentów
  produkowane są tak nisko jakościowe materiały.

  Uważam, że przeprosiny albo sprostowanie jest tu jak najbardziej na
  miejscu, jak i ukaranie autora reportażu.

  Z poważaniem

 7. Pingback: Niezgrani.pl - o grach od innej strony. Za taką telewizję nie ma sensu płacić abonamentu… [publiczna telewizja dla nikogo]

 8. Autor reportazu studiuje na UJ, a UJ jest opiekunem Europejskiej Akademi Gier która była współorganizatorem akcji. EAG łączy kierunki informatyczne i humanistyczne w celu tworzenia gier ale ten gość juz chyba będzie miał ciężkie życie na swoim wydziale.

 9. W ubiegłym tygodniu Kraków stał się prawdziwie europejską stolicą gier. Europejski Festiwal Gier cieszył się ogromna popularnością: w pierwszym dniu w Muzeum Lotnictwa Polskiego liczne prezentacje i spotkania networkingowe przyciągnęły około 200 osób. W drugim- klub Fabryka był pełny aż do samego końca imprezy. Świadczy to o tym, że było to wyjątkowe wydarzenie pokazujące potencjał naszego regionu, a liczny oddzew, potrzebę rozwoju branży w której odnosimy światowe sukcesy.
  Europejski Festiwal Gier organizowany był w ramach projektu Broker Innowacji. Zapraszamy do śledzenia naszej Funpage: http://www.facebook.com/pages/Broker-Innowacji/238094142963042, gdzie już niedługo pojawią się informacje o kolejnych inicjatywach i wydarzeniach przygotowanych przez Województwo Małopolskie wraz z partnerami Krakowskim Parkiem Technologicznym oraz Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie.

 10. Pingback: TVP Trolluje Sieć blogów RPGamer.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s