Co z tym fejsem i komciami?

Zgryz mam z tym facebookiem. Z jednej strony niby taki społecznościowy, niby ludzie nie mogą bez niego żyć, z drugiej zaś okazuje się być nie lada przeszkodą.

Zanim o samym fejsie jednak to może parÄ™ słów wyjaÅ›nienia co siÄ™ dziaÅ‚o z blogaskiem. a nie byÅ‚o tego dużo. Po części dlatego, że w nowej pracy dostaÅ‚em dużo nowych zadaÅ„, angażujÄ…cych, ciekawych, a przez to i czas mi siÄ™ dramatycznie skurczyÅ‚. A po drugie, bardziej prozaiczne – straciÅ‚em wenÄ™. Czy też może inaczej – nie mogÅ‚em zebrać siÄ™ do pisania.

Tematy wpadaÅ‚y mi same, odkÅ‚adaÅ‚em je na bok, pielÄ™gnowaÅ‚em, ale teksty nie powstawaÅ‚y. ZaczÄ…Å‚em wiÄ™c je oddawać innym autorom. StÄ…d wziÄ…Å‚ siÄ™ „Bóg jest algorytmem„, „Stary, gdzie moja przyszÅ‚ość” czy ten o tym, jak to technologia wpÅ‚ywa na seks i erotykÄ™. W sumie to sporo tego byÅ‚o – jak siÄ™ dobrze wczytacie w GadżetomaniÄ™, to zapewniam, że znajdziecie dużo wiÄ™cej bardzo dobrych tekstów. ZresztÄ… zgodnie z planem, bo ma to w domyÅ›le być taki wÅ‚aÅ›nie internetowy magazyn tech-kultury. W każdym razie dla mnie ciekawym doÅ›wiadczeniem byÅ‚o zamawianie i redagowanie tekstu, który teoretycznie sam bym napisaÅ‚, po czym patrzenie, jak inni zbierajÄ… za niego gloriÄ™ i chwałę i finalnie cieszenie siÄ™ ich sukcesem. Nie powiem, na poczÄ…tku nie byÅ‚o to Å‚atwe. Potem przychodziÅ‚o to proÅ›ciej.

Czy takie teksty bÄ™dÄ™ dalej pisaÅ‚? Pewnie tak. Mam postanowienie noworoczne, żeby znowu wiÄ™cej publikować, bo i trochÄ™ mi tego brakuje. MiaÅ‚em maÅ‚y romans z tumblrem, który dość szybko mi siÄ™ znudziÅ‚. Przez chwilÄ™ rolÄ™ blogaska przejÄ…Å‚ też fejs, ale to jednak nie to samo. W każdym razie – technologicznie i zawodowo zapewne na Å‚amach NextWeb, a tak bardziej prywatnie i brudnopisowo bÄ™dzie tutaj. O ile oczywiÅ›cie uda mi siÄ™ utrzymać regularność.

Ale do rzeczy. Pytanie mam, bo mnie drÄ™czy o tego tytuÅ‚owego Facebooka wÅ‚aÅ›nie, a w zasadzie to o komcie. Adam twierdzi, że nie jest to serwis spoÅ‚ecznoÅ›ciowy i ma sporo racji. Ale teoretycznie spiÄ™cie komentarzy z tymi facebookowymi powinno zadziaÅ‚ać. PatrzÄ™ po sobie i widzÄ™, że już mi siÄ™ nie chce zakÅ‚adać miliona kont w serwisach. Ba! Nie chce mi siÄ™ nawet logować fejsem do obcych systemów. Jeżeli mam coÅ› skomentować to tak czy inaczej zrobiÄ™ to na Facebooku. A że chcÄ™, by moje serwisy czytali ludzie podobni do mnie to…

Gadżetomania to taki mały poligon doświadczalny. Serwis zmienił się nieco od mojego przyjścia i z kolejnego sajtu przepisującego niusy z zachodu stara się być takim internetowym magazynem. Treści nieco dłuższe, autorskie, ciekawe. Stąd i decyzja by tam na początek wpiąć tam fejsowe komentki.

W serwisach internetowych schemat jest zwykle ten sam. Na poczÄ…tku strony chwalÄ… siÄ™ spoÅ‚ecznoÅ›ciÄ…, unikalnym klimatem i wyjÄ…tkowymi komciami. Każdy tak ma. Wiem – bo kiedyÅ› mówiÅ‚em to samo, a potem sÅ‚yszaÅ‚em to od innych. To trochÄ™ jak z forumami internetowymi/grupami usenetowymi i klimatem. A potem, jeżeli siÄ™ uda i serwis zÅ‚apie siÄ™ wiatru w żagle i skoczy mu popularnoÅ›ci to sytuacja zmienia siÄ™ drastycznie. Nagle pojawia siÄ™ coraz wiÄ™ksza liczba nowych osób, które nie komentujÄ… już tak fajnie. PojawiajÄ… sie wojenki, wyzwiska, a Å›wieży komcionauci nie znajÄ… lokalnych zwyczajów, nie respektujÄ… autorytetów i Å›wiÄ™toÅ›ci i w zasadzie majÄ… je gdzieÅ›. SÅ‚owem – trollujÄ…. Wtedy zwykle stara spoÅ‚eczność zaczyna mieć focha, nowi użytkownicy sÄ… traktowani jak zÅ‚o konieczne i zaczynajÄ… siÄ™ alienować.

leż to się mądrych rzeczy naczytałem i nasłuchałem o tym, co należy zrobić. Nie chciałem jednak ani zmuszać autorów by wykłocali sie w komciach o swoje racje, bo ich rolą jest pisanie, a redakcja też nie zawsze wszystko na czas wyłapie. Ale tak naprawdę całość sprowadza się albo do ograniczenia komentowania lub zwiększenia nakładów na moderację.

No i tu przychodzÄ… fejsowe komcie – mniej anonimowe komentowanie powinno wyciąć, czy przynajmniej mocno ograniczyć chamskie i trollujÄ…ce wpisy i podnieść jakość reszty. No i nie można zapomnieć o spamowaniu siÄ™ wÅ›ród znajomych. SÅ‚owem – teoretycznie same plusy. ZresztÄ… – parÄ™ poczÄ…tkowych uwag narzekajacych na fakt braku możliwoÅ›ci wyrażania „niszowych opinii” i anonimowego trollowania wskazywaÅ‚y na trafność decyzji.

Jak na razie patrzÄ™ jak dziaÅ‚ajÄ…. Do tej pory zgodnie z przewidywaniami spadÅ‚a ilość, za to wzrosÅ‚a jakość. Inne serwisy poza naTematem w Polsce albo nie stosujÄ… tego rozwiÄ…zania, albo siÄ™ z niego wycofaÅ‚y. Disquss wydaje siÄ™ dominować. A ja nie wiem – caÅ‚y czas podoba mi siÄ™ to rozwiÄ…zanie i z chÄ™ciÄ… zobaczÄ™, czy w przypadku Gadżetomanii siÄ™ rozhula. Oby tak.

PS Oj zebrało mi się tych tematów trochę, mam nadzieję, że znajdę czas na pisanie.

PPS Tradycyjnie już tekst bez korekty i sprawdzania, jakby coś się rzuciło w oczy to poprawię

10 thoughts on “Co z tym fejsem i komciami?

    • Tak, wiem, czytaÅ‚em to wczeÅ›niej. Zgadzam się co do API, ale mam jakÄ…Å› wiarę≤ że te komcie mogą się jakoÅ› sprawdzić – jak nie, to pewnie też się na coś innego przesiÄ…dziemy.

  1. Podstawowy zarzut wobec komentarzy FB to fakt, że bez konta na twarzoksiążce nie skomentujesz. Wbrew pozorom takich osób jest caÅ‚kiem sporo – ostatnio „rozejrzaÅ‚em siÄ™” po znajomych i powiedziaÅ‚bym, że ze 30% jest oporna wobec tego serwisu. Także dużo dobrego na temat jakoÅ›ci rozmowy i przykÅ‚ad naTemat to potwierdza, ale jednoczeÅ›nie odciÄ™cie jakiejÅ› tam grupy czytelników.

    • Tez o tym myÅ›laÅ‚em, ale z drugiej strony to takie same zaÅ‚ożenie konta jak gdzie indziej.

      Dnia 27 gru 2012 o godz. 16:33 „ZnieksztaÅ‚cenie poznawcze”

  2. Ja uważam, że te komcie z FB to dobry pomysł. Dla mnie to zaczyna być trochę jak z tablicą rejestracyjną na samochdzie. Jak złamiesz przepis, źle się zachowasz, to inni mogą wiedzieć kim jesteś. Decyzja należy do ciebie, no i odpowiedzialniść za czyny większa. Jestem za!! Poza tym, jak sam piszesz, tych serwisów i loginów i innych jest tyle, że komentarze przez FB są po prostu wygodne.

  3. Bardzo chÄ™tnie, już nawet mi siÄ™ zdarzyÅ‚o, problem polega tylko na tym, że trochÄ™ trudno mi siÄ™ odnaleźć w layoucie, a ilość treÅ›ci jest taka, że nie Å›ledzÄ™ przez RSS. Czy jest możliwość, żeby Å›ledzić np. jakieÅ› dzienne podsumowanie tematów, tak, żebym miaÅ‚ jeden wpis w czytniku a nie np. 15? Kolejna moja uwaga, to brak Å‚atwego dotarcia do poprzednich część pewnych cykli. JakoÅ› nie mogÄ™ ich odnaleźć (a cykle sÄ… fajne i godne Å›ledzenia)… może jakiÅ› konkretny wyjÄ…tkowy tag, albo coÅ›? no i klasycznie cyklicznie… GDZIE TEN PODCAST?!?!?!?!?! ;)

    • Mamy 5 do 7 tre¶ci dziennie, wiêc trochê nie ma sensu robiæ podsumowania. Poprzednie czê¶ci cykli s± zawsze na samym dole wpisu. A podcast – nie wiem, my¶lê ca³y czas jak to zrobiæ.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystajÄ…c z konta WordPress.com. Wyloguj /  ZmieÅ„ )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystajÄ…c z konta Twitter. Wyloguj /  ZmieÅ„ )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystajÄ…c z konta Facebook. Wyloguj /  ZmieÅ„ )

Połączenie z %s