Dlaczego nie da się włączyć napisów przed rozpoczęciem gry?

Włączasz grę, przewijasz intro, wchodzisz do opcji żeby ustawić polskie napisy i uruchamiasz ponownie. Logika podpowiada, że to bez sensu, że przecież można by było dać możliwość skonfigurowania opcji już na początku rozgrywki. Ale czasami tak nie jest. Dlaczego? Zapytałem znajomych designerów gier.

„Bo są chujowo zdesignowane. Też dostaję szału” – zaczyna z grubej rury Adrian Chmielarz. „Na szczęście mimo wszystko większość gier nie ma tego problemu” – dodaje. Michał Madej mówi, że to po prostu idiotyczny błąd, Artur Maksara nazywa to „designerskim lamerstwem konsolowym”, a Maciej Miąsik błędem usability. I trudno się z nim nie zgodzić. Bo przecież „porządne gry zaczynają się od main menu, gdzie wszystko można sobie poustawiać lub ewentualnie pytają na początku rozgrywki o preferowane opcje” podsumowuje Maksara.

No dobrze, ale skąd to się bierze? Skoro nawet testerzy gier często wpisują to jako błąd, jak dowiaduję się od Pawła Kopińskiego z Techlandu. Odpowiedź jest banalnie prosta. Gry są w przeważającej ilości robione pod rynek angielskojęzyczny. A „anglojęzyczni mieszkańcy globu w przytłaczającej większości nie korzystają z napisów w grach, podobnie jak nie korzystają z nich w filmach. My też przecież nie oglądamy polskich filmów z polskimi napisami.” – dodaje Kopiński. Proces tworzenia gry wygląda tak, że wersja angielska powstaje zawsze jako pierwsza i jest wersją bazową (np. z niej robi się lokalizacje na inne języki). Dla spójności ustawienia zostają takie same dla innych wersji językowych, w tym także polskiej.

Czy są inne przyczyny? Owszem Michał Madej wymienia dwie

 • ładowanie danych w tle (np. streamuje z dysku dane; łączy itp.) więc napisy są tylko po to by to „ukryć”
 • czołówka jest mega kosztowna (mocap) i dlatego nie chce się by gracze skipowali (strata kasy w sumie)… może to być też ego twórców, którzy nie chcą by graczowi umknęło coś (na przykład ich nazwiska w creditsach)

Ale zapewne to marginalne przypadki.

A najlepiej pointuje to Paweł Kopiński – My musimy dawać pauzę i włączać napisy dlatego, żeby anglojęzyczni przyjaciele nie musieli dawać pauzy i ich wyłączać.

PS Soraski Mielu, ale aż mi się żal zrobiło, że wymyśliłeś sobie taki fajny temat i potem go porzuciłeś ;)

6 thoughts on “Dlaczego nie da się włączyć napisów przed rozpoczęciem gry?

 1. „My też przecież nie oglądamy polskich filmów z polskimi napisami.”

  Gdy oglądałem „W ciemności” Agnieszki Holland bardzo żałowałem, że nie mam takiej opcji. Ale to tylko taka tam dygresja.

  Co do napisów w grach nigdy nie miałem z tym problemu, czyt. nigdy go nie zauważyłem. Serio.

   • Filmy postprodukowane w Polsce są na ogół tak źle nagłośnione, że bez napisów nie da się wszystkiego zrozumieć (przychodzi mi do głowy np. skądinąd bardzo dobry „Rewers”, w którym zamiast dialogów dało się usłyszeć tylko jakiś szemrzący bełkot). Jakoś nie potrafią u nas tego robić – dialogi albo są za cicho, albo za głośno i oglądanie polskiego filmu sprowadza się do ciągłego manipulowania pilotem od tv.

    Jeśli chodzi o gry – czy przypadkiem drugi Wiedźmin nie jest przykładem tej tendencji?

 2. Ha, a więc nie tylko mnie to irytuje, dobrze wiedzieć :).
  Ostatnio skończyłem Heavy Rain, niestety, kupiłem Move Edition. Za każdym razem gdy włączyłem grę, ta witała mnie ostrzeżeniami, aby ostrożnie korzystać z Move. Którego ja nie miałem, więc nie używałem. To też było wkurzające :).

 3. Rozwiązaniem jest przeniesienie opcji włączania napisów do menu konsoli – na takiej samej zasadzie jak ustawienia preferowanego języka w przypadku oglądania DVD, ale… jakoś się nikomu nie chce ;P

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s