Budzisz się do trudu bycia człowiekiem

View this post on Instagram

Która godzina pyta…

A post shared by Piotr Gnyp (@toread) on

Poczytałem i się zadumałem. Bo coś jest w tej stoickiej filozofii. I sporo jej odbłysków widziałem gdzie indziej, chociażby w Fuck it. Tam też trzeba olać i nie przejmować się tym, na co nie mamy wpływu.

Zerknijcie sami.

 

Pierwsza życiowa rada, jaką usłyszy od stoików, będzie brutalna: masz kochać swój los (amor fati). Nie pogrążaj się w emocjach. Bądź obojętna na to, co nie jest zależne od ciebie. Twoją siłą niech będzie spokojna kontemplacja Wszechświata. Szczęścia nie można być pewnym, póki jest zależne od zewnętrznych okoliczności. Skoro nie można zapanować nad światem, trzeba zapanować nad samym sobą – tłumaczy. Przekonuje, że najbardziej cierpimy z powodu swoich wyobrażeń o rzeczywistości. Za najważniejszą radę filozofii greckiej uważa tę: poznaj samego siebie!

Popularnym ćwiczeniem stoickim jest „perspektywa kosmiczna”. Polega na maksymalnym zdystansowaniu się wobec siebie samego oraz sytuacji, w jakiej jesteśmy. Jeżeli spojrzy się na problemy z perspektywy kosmosu, okażą się one mikroskopijne, nieważne, nic nieznaczące wobec ogromu Wszechświata. Tyle teoria.

Ulubionym ćwiczeniem Soni jest praemeditatio malorum: przepowiadanie sobie nieszczęść i pisanie w głowie czarnych scenariuszy. To ćwiczenie wzięte od Epikteta. Warto już rano powiedzieć do lustra, że ten dzień będzie nieudany, spotkamy wielu niegodziwych ludzi, nasze plany się pokrzyżują. Wówczas, gdy przytrafia się coś złego, stoiczka nie traci spokoju.

Bardzo ważne jest rozróżnianie rzeczy zależnych od nas i rzeczy zależnych od losu. Powinniśmy przejmować się tym, co zależy od naszych działań, i zupełnie nie wzruszać się tym, co od naszych działań nie zależy. Sonia często dokonuje takich rozróżnień, spisując je na kartce w dwóch rubrykach.Stoiczka powinna godzić się na dobrowolny dyskomfort. Asceza jest ważnym elementem wielu starożytnych szkół filozoficznych. W odmawianiu sobie przyjemności nie chodzi o umartwianie się, ale przede wszystkim o ćwiczenie silnej woli. Trzeba robić wszystko, aby nasza wola nie była gnuśna. Współczesnym stoikom zalecana jest „asceza elektroniczna” – ograniczanie dostępu do telewizji i komputera. Krzykliwe programy telewizyjne, filmy pełne przemocy, uzależniające grykomputerowe, a nawet muzyka rockowa – to wszystko może mącić spokój duszy.

Stoicki mędrzec uważa, że współodczuwanie wprowadza w duszę niepotrzebny zamęt. A celem życia jest apatia. Przeciwieństwo wszelkich afektów, gorączki uczuć i roztrzęsienia emocjonalnego.

Filozofia stoicka daje oryginalną odpowiedź na etyczne pytanie: jak żyć? Ale wielu sławnych stoików – Zenon, Cyceron, Katon, Seneka – popełniło samobójstwo. Częstym sposobem odebrania sobie życia było zagłodzenie się na śmierć. W ten sposób antyczny mędrzec stoicki okazywał wieczną obojętność wobec świata.

za pomocą Emocje są jak zarazki.

1 thought on “Budzisz się do trudu bycia człowiekiem

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s