Magia ery iPhone

Arthur C. Clarke powiedział kiedyż, że „każda dostatecznie wysoko rozwinięta technologia jest nierozróżnialna od magii”. Nie zająknął się jednak o tym, co zrobić z magią w epoce rozwiniętych technologii.

Odpowiedź przyszła nieco później. To proste – włączyć ją do swoich sztuczek. I uwolnić wiedzę. W końcu żyjemy w epoce dzielenia się informacją.

I w sumie w tym podejściu nie ma nic dziwnego. W końcu internet to miejsce, w którym w parę minut po publikacji znajdzie się ktoś, kto zna dany temat lepiej. A nawet jeżeli nie jego całość, to wybrany fragment. Magicy musieli się przystosować.

Marco Tempest to przykład współczesnego, technologicznego iluzjonisty. Do swoich sztuczek używa iPhone’ów, kamer i oprogramowania. Oczywiście nie oznacza to, że tradycyjny asortyment prestidigitatora nie jest wykorzystywany. Jak możecie zobaczyć na zamieszczonym powyżej wideo – jest tu wykorzystywane i trochę aktorstwa i  kocia zręczność. No i oczywiście sztuka opowiadania, bo bez niej nie było by żadnego magicznego pokazu. W końcu iluzjonista musi zapanować nad naszą uwagą i skupiać ją na wybranych przez siebie elementach show.

I niby wszystko jest proste. Na stronie Tempesta podane są wykorzystywane aplikacje, gadżety i schematy przygotowania sceny, w rozlicznych serwisach społecznościowych można obejrzeć jego sztuczki. Teoretycznie może to zrobić każdy. Teoretycznie…

Nie odkryję tu Ameryki, mówiąc, że prosto nie jest. Pomijając inwestycję w sprzęt zostaje jeszcze przygotowanie i trening, A przede wszystkim pomysł. Aplikacja  MultiVid OSX nie jest nowa, trzeba tylko ją umieć ją wykorzystać. I tu poza technologią i jawnością tkwi prawdziwa magia sztuki iluzji. Bo mimo, że mickiewiczowskie szkiełko i oko jest dominującym paradygmatem naszej rzeczywistości, to i tak szukamy czegoś więcej. Tej odrobiny magii, którą mogą nam dać współcześni cyber-magicy, oszukujący nasze zmysły za pomocą zaawansowanej technologii.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s